تبلیغات
AmirSharifian.ir

LOGO

AmirSharifian.ir
کارشناس ارشد مهندسی صنایع دانشگاه اصفهان، مشاور و مدرس طراحی سیستم های ERP
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

یکی از الزامات یادگیری دانشجویان به خصوص در دوره تحصیلات تکمیلی درس روش تحقیق و مفاهیم اونه.متاسفانه فکر میکنم اکثر ضعفی که ما تو دوره ارشد در این درس داشتیم و مباعث ابهام تو انجام پژوهشامون میشد این بود که مبانی درست این درس درست به ما تفهیم نمی شد. واسه همین من سعی کردم یه مدت این درسو عمیق تر بخونم. که این کار اول از کتاب آقای دکتر حافظ نیا شروع شد و کم کم به جاهای باریک مثل کتابای فلسفه علم هم کشیده شد.سعی میکنم خلاصه برداشتهامو از کتاب آقای حافظ نیا (با توجه به مطالعات پیرامون اون که داشتم) کم کم روی وبسایت قرار بدم. دوستان اگر کسی ایرادی بر این برداشت ها میبینه خیلی خوشحال میشم اگه اعلام کنه.

روش تحقیق مهندسی صنایع


شناخت علمی

در کل واسه شروع بحث روش تحقیق و مبانی یه پژوهش علمی در دوران معاصر بهترین کار اینه که ببینیم قبلش چه جریاناتی پیش اومده. یعنی مثلن قبلن به چه چیزی علم میگفتن یا یه چیزیو علم نمیدونستن. اصلن علم چیه؟ آیا علم همون کشف ناشناخته ها در جهانه؟ اگه بله چه جوری باید این کشف انجام بشه؟

ماجرای عمده از دو تا تفکر غالب شروع میشه. این دوتا تفکر یعنی 1-عقل گرایی(نه عقل گرایی سنتی ارسطو که توضیحش میدیم بلکه عقل گرایی که تو دوره برادر دکارت را افتاد) و2- تجربه گرایی ، تقریبا هردو بعد از رنسانس شروع شدن و تقریبا با هم پیش رفته و(تو مواردی هنوز هم میرن) پس این نکته رو توجه کنید که تقدم و تاخری نسبت به هم ندارن.

1-عقل گرایی(rationalism).: تا قبل از ماجرای رنسانس در ایتالیا و قبل از این که ملت بفهمن کلیساها به اسم دین چه کلاه گشادی دارن سرشون میزارن یه نوع از عقل گرایی (نوع سنتی) در بین فلاسفه دانشمندان رو بورس بود. این بورس که از دوست فیلسوفمون ارسطو چیزی حدود دیویصد سیصد سال قبل از میلاد شروع شده بود ما جراش این بود که مثلن اگه یه دانشمند میخواد بفهمه خسوف (ماه گرفتگی) چه جوری اتفاق میفته و میخواد از این قضیه چندتا نتیجه گیری کلی بکنه و اسمشو بذاره علم باید باید اینکارا رو انجام بده:

1-     یشینه یه دل سیر خسوف نگاه کنه (یعنی چندین بار)

2-     بعد از این مشاهداتش چندتا اصل کلی نتیجه بگیره مثلن این که :نور مستقیم حرکت میکنه، یا اینکه یه جسم کدر باعث میشه رو یه جسم کدر دیگه سایه بیفته(این مرحله همون چیزیه که بش میگن کبری یا همون اصول کلی)

3-     بعدش میاد میگه با توجه به این که خورشید و ماه کدر هستن و روی هم سایه میندازن یه حکمی راجع به خسوف از خودش درمیاره ( به این مرحله هم میگن صغری و کلن همه این مراحل همون چیزیه که ارسطو بش میگه روش قیاسی یا Inductive)

پس دقت کنید که روش قیاسی از کل به جزئ میرسه. حالا اگه خواستید بیشتر راجع به این ماجرای ارسطو بدونید اینجارو یه نگاه بندازید بد نیست:  http://www.iptra.ir/vdcgq379ak9w.html

کل این دوستان عقل گرا حرفشون اینه که حقایق باید با این روش قیاسی کشف بشه.واسه این هم بشون میگن عقل گرا که کل ماجرای کشف فقط از طریق یه استنتاج عقلی انجام میشه. این قضیه یعد از رنسانس یه سمت و سوی جدیدی پیدا کرد. برادرمون آقای رنه دکارت یه عقل گرایی جدیدیو مطرح کرد و اسم قشنگ خودشم گذاشت روش: "عقل گرایی یا خرد گرایی دکارت". حرف برادر دکارت این بود که اگه کوچکترین تردیدی راجع به چیزی داشتیم باید بریم ببینیم مبناش چیه. مثلن اگه راجع به خسوف شک داشتیم که چه جوری اتفاق میفته باید به این فک کنیم که اصلن نور چه طوریه؟ اصلن نور وجود داره؟... این برگشت به مرحله قبل تا اونجا ادامه پیدا میکنه که آدم به خودش هم شک میکنه (الله اکبر J ) .. اون جمله معروف دکارت هم که میگه "می اندیشم پس هستم" از همین قضیه نشات گرفته . یعنی برادر دکارت واسه اینکه ثابت کنه وجود داره یه مرحله میره عقب و در عین ناباوری میبینه که داره فک میکنه پس به این نتیجه میرسه که وجود داره. بازم توجه کنید که اصل ماجرا تغییری نکرده و دکارت هم میگه عقل و تفکر فقط یه مدل دیگه ای این قضیه رو مطرح میکنه. برادرانمون اسپینوزا ،کانت،لایپ نیتس و ماکس وبر هم جزو این دسته هستن و اگه میخواید راجع به اونا هم بدونید تو ویکی پدیا هست برید بخونید. فقط اینو بگم که اونا مثل دکارت عقیده داشتن که مبنای فرایند استنتاج عقلی یک سری قضایای بدیهی و کلیه قبلیه(کبری).

2-تجربه گرایی یا اثبات گرایی(Positivism)

همونطور که قبلن گفتیم در دوره رنسانس یه سری جریانات فکری شروع شد که یکیش پوزیتیویسم بود. بانی این جریان فکری فرانسیس بیکنِ(قرن 16). این مکتب بر خلاف خرد گرایی که بر مبنای عقل بود، بر مبنای حواس انسانه. از نطر این دوستان شناختی اعتبار داره که به وسیله یکی از حواس قابل درک باشه. اگه یادتون باشه گفتیم خردگراها از روش استتنتاج عقلی(قیاسی) استفاده میکنن ولی پوزیتیوسما از تجربه و آزمایش(استقرا)  استفاده میکنن. اولین نکته ای که در مورد بیکن به نظرم میاد اینه که این دوست عزیزمون برعکسه فیلسوفای قبلی اومد گفت که هدف از اینکه آدم علم آموزی میکنه رشد معنویو معرفتیو این جور چیزا نیست. بلکه باید از علم یه استفاده ملموس بشه ..علم برای قدرت....(کلن از همین حرفا هم بود که اندیشه های اومانیستی کم کم پیدا شدن و واقعن همین جمله ها شروعی بود برای روحیه استعمارگرایی انگلیس در آینده) .کل این ماجرای استقرا هم این شکلیه که میشینیم یه سری چیزا رو هی بررسی میکنید تا به تجربه بهتون ثابت بشه که درسته ..یعنی دیگه مثل روش قیاسی ارسطویی نمیاد از کلیات(کبری) چیزایی جزئی تر نتیجه بگیرید(صغری) بلکه  یه سری مشاهدات انجام میدید و از صغری به کبری میرسید . یه استاده خیلی با سوادی داستیم (:D) که واسه استقرا این مثالو میزد که شما اولین کلاغی که تو زندگیتون میبینید سیاهه، دومی سیاهه، سومی سیاهه و همینجوری 100 امی در نهایت این نتیجه گیریو میکنید که همه کلاغا سیاهن. دقت کنید که این روش همون استقراست و شما از حس بینایی یه چیزیو مشاهده و تجربه کردید و یه نتیجه کلی ازش گرفتید. پس استقرا این شکلی کار میکنه از جزئیات به کلیات میرسه .(این نوع تفکر یهو از زمان بیکن این شکلی نبود و یواش یواش کامل شد .حلقه وین نقش مهمی تو این قضیه داشت و اسمشم به تجربه گرایی نوین تغییر دادن)...

و اما پوپر وارد میشود

دیدگاه های عقل گرایی و تجربه گرایی هرکدوم یه سری نقاط ضعف و قوت داشتن. آقای پوپر که خودش یه زمانی جزو حلقه وین و تجربه گراها بود به ضعف های تجربه گرایی پی برد و به جای تعصب بیخودی اومد گفت بابا جون به جای اینکه انقد عقل گراها و تجربه گراها بزنن تو سروکله هم که بگن حرف ما درسته ...بیاید این نظریه ها رو یه جوری با هم ترکیب کنیم...اینجوری شد که پوپر نظریه"ابطال پذیری نظریه ها" رو مطرح کرد. (اینجوری که من فهمیدم این همون چیزیه که الان ما تو نوشتن پایان نامه ازش استفاده میکنیم)... داستان این نظریه هم این شکلیه که ما  میشینیم از طریقه مطالعه و مشاهده یه سری نظریه از خودمون در میاریم(همون فرایند عقل گرایی) ولی داستان به همین جا ختم نمیشه و حالا باید این نظریه یا فرضیه باید به محک تجربه سپرده بشه(تجربه گرایی) و یه سری آزمونو روش انجام بدیم (این کارو معمولا ما با روشای مختلف آماری تو پایان نامه ها انجام میدیم).

پوپر گفت که پوزیتیویستا مزخرف میگن که میشه یه فرضیه رو اثبات کرد و یا رد کرد...اگه دقت کنید تو آمار هم همینجوریه یعنی نمیگن فرضیه اثبات شد ..به جاش میگن دلیلی برای رد فرضیه وجود نداره ( یا اینکه میگن فرضیه تایید شد و تایید هم همیشگی نیست).

 

ادامه دارد.....

» ارائه مدلی به منظور رتبه‌بندی پیشران‌های استراتژیک انرژی تجدیدپذیر با استفاده از رویکرد ترکیبی دلفی،دیمتل و تحلیل شبکه‌ای(فازی) ( شنبه 11 دی 1395 )
» ماتریس ارزیابی جذابیت - توانمندی ( پنجشنبه 27 اسفند 1394 )
» ادهوبوروکراسی، نگرشی خلاقانه برای طراحی سیستم ها و روش ها ( یکشنبه 21 تیر 1394 )
» مرگ استانداردهای ایزو 9000نزدیک است ( دوشنبه 18 خرداد 1394 )
» تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت ( دوشنبه 28 مرداد 1392 )
» جزوه تحقیق در عملیات 1 و 2 دانشگاه صنعتی شریف ( یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 )
» امیر شریفیان ( شنبه 27 اسفند 1390 )
» ترجمه کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته مهندسی صنایع ( چهارشنبه 24 اسفند 1390 )
» EFQM در سازمان ( شنبه 6 اسفند 1390 )
» دانلود جزوات مهندسی صنایع ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» دانلود جزوه ارشد کنترل کیفیت آماری پارسه ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» حل تمرینات تحقیق درعملیات1 ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» QFD ( پنجشنبه 5 اسفند 1389 )
» نظریه کیفیت ( شنبه 30 بهمن 1389 )
» ساختار شکست – سطوح WBS ( شنبه 30 بهمن 1389 )
» مقایسه گرایش های ارشد صنایع ( دوشنبه 29 آذر 1389 )
» دانلود نمونه سوالات صنایع - پروژه - اجرایی ( دوشنبه 12 مهر 1389 )
» مدیریت نوآوری ( سه شنبه 4 خرداد 1389 )
» مدیریت پروژه ( دوشنبه 6 اردیبهشت 1389 )
» فرایندهای تولید 1 ( چهارشنبه 19 اسفند 1388 )
» حل تمرین مبانی احتمال نوشته شلدون راس ( یکشنبه 2 اسفند 1388 )
» جزوه آموزشی نرم افزار SPSS ( دوشنبه 12 بهمن 1388 )
» چرا مهندسی صنایع ( شنبه 3 بهمن 1388 )
» معرفی رشته مهندسی صنایع ( سه شنبه 15 دی 1388 )
» آموزش MSP ( سه شنبه 15 دی 1388 )
» منابع پیشنهادی آزمون ارشد ( جمعه 29 آبان 1388 )
» دانلود جزوات مهندسی صنایع ( چهارشنبه 22 مهر 1388 )
» زنجیره تامین(SCM) ( یکشنبه 19 مهر 1388 )
» مقاله مدیریت ریسک ( یکشنبه 19 مهر 1388 )
» آمار مهندسی ( دوشنبه 13 مهر 1388 )
درباره من

کارشناس ارشد مهندسی صنایع دانشگاه اصفهان، مشاور و مدرس طراحی سیستم های ERP
ایجاد کننده وبلاگ : امیر شریفیان
banner 240x200px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به عنوان یک مهندس صنایع کدام به کدام حیطه ی کاری بیشتر علاقه دارید؟


کدهای شما


فرم تماس با ما

Amirsharifian.ir